Pakkan Okullarına Hoş geldiniz | Beykoz - İSTANBUL

  • 444 75 60Bizi Arayın!

  • info@pakkan.com.tr Bize Yazın!

Melike Maraşlıgil

Melike Maraşlıgil | Türkçe Öğretmeni

Merhaba,
Ben Melike Maraşlıgil

5 Aralık 1983 tarihinde Mersin'de dünyaya geldim. Ortaöğretim kademesindeki eğitimimi tamamladıktan sonra 2004 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne başladım. 2009 yılında üniversiteden mezun oldum. 2009 aynı zamanda mesleğe ilişkin ilk yılımı geride bıraktığım yıldır. Anne ve babası da eğitimci olan bir birey olarak öğretmenlik mesleğini icra etmeye kesin karar vermiştim. 2010 yılında K.K.T.C Doğu Akdeniz Üniversitesinde Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Alanında Yüksek Lisans Programına başladım. 2011 yılında mezun olduktan sonra şehir-i İstanbul'a yerleştim 2013 yılından beri öğretmenlik mesleğine İstanbul'da devam ediyorum. Ben öğretmenliği biraz kurşunkalem olmaya benzetirim. Her fırsatta İzini bırakmak gibidir, yetiştirdiğim insanlarda iz bırakmaya çabalarım. Bilirim ki her çocuğun içinde ışık, sevgi ve bilgelik vardır öncelikle buna saygı gösteririm sonrasında ise öğrencimin kendine karşı derin bir inanç taşımasını öğretmeye çalışırım. Defalarca "denemek" gerektiğini sık sık hatırlatırım. Kaybetmenin kazanmak kadar doğal bir sonuç olduğunu anlatırken üzüldüğünde bile gülümsemesi gerektiğini öğretiyorumdur. Kitapların mucizelerini onlarla birlikte keşfederken dili doğru kullanmanın dünyadaki en keskin kılıç olduğunu benimsetirim. Bir eğitimcinin bilgiyi öğretmekten başka sorumluluklarının olduğuna inanırım daima. Bunun dışında Dünya Mutfağı ilgimi çokça cezbeder. Yeni tatlara açık olmanın getirdiği doğal sonuçla düzenli olarak spor yaparım. Ruhumu beslemek, aklımı dinginleştirmek için kullandığım yollardan biri meditasyondur.

Edebiyat, düşünce ve duyguları etkili biçimde anlatma sanatı olduğundan bazen dışa vurumlarım okuduğum şiirlerle bazen de kaleme aldığım denemelerimle vücut bulur.

Dili doğru kullanmak ve bunu öğrencilerime aktarmak yegane hedeflerimden biridir. Pakkan Okullarının özgürlükçü yapısıyla bunu hayata geçirmenin doğru adresinde olduğumu düşünüyorum.

Melike Maraşlıgil